10 otázek pro Goodmana – Jířa Štička, kamarád, ajťák, dobrovolný hasič a skaut v jedné osobě

10 otázek pro Goodmana – Jířa Štička, kamarád, ajťák, dobrovolný hasič a skaut v jedné osobě

Každý z nás chlapů je jiný. Všichni máme své životy, své příběhy. Své dětství, dospívání, vztahy s rodiči, vztah se svým tátou. Někam jsme to v životě dosáhli, něco zvládli líp a něco hůř. Máme či nemáme své rodiny, své děti, dcery a syny. Žijeme či nežijeme v partnerských vztazích. Ať je to tak či onak, můžeme být sobě inspirací.

Proto jsme začali dělat rozhovory s muži, táty, Goodmany. Mohou být pro nás muže inspirací, námětem, srovnáním, odpovědí.

Seriál 10-ti otázek pro Goodmana začíná. A první se u nich „potil“ kamarád a kolega Jířa Štička. Tak pojďme na to.

1. Když se řekne mužský vzor, kdo tě napadne jako první?

Táta, strejda, rádce z oddílu…. Ono by se jich našlo víc, ale nejsilnější je asi vždycky táta.

2. Jaký máš nebo jsi měl vztah se svým tátou?

Bylo to hezký. Táta už bohužel nežije, ale často si na něj vzpomenu. On mě měl moc rád a já jeho taky. Přestože jsme se v určité životním období navzájem tak trochu ztratili, tak ty roky, které kluka formují a které si pamatujete celý život, byly moc hezké. A já mu za ně děkuju.

3. Jaký jsi muž? Cítíš se být spíše válečníkem, králem, kouzelníkem nebo milovníkem? Nebo někým jiným, jak bys sám sebe popsal?

Myslím, že se cítím být králem…..Ona mě tato role v různých formách vlastně provází už spoustu let.  Nicméně každý král musí být i trochu válečník, kouzelník a možná i milovník. Takže jednoznačná definice je těžká, ale asi se to nejvíce blíží tomu královi.

4. Čím se živíš? Naplňuje tě tvá současná práce?

Živím se v IT. Takže čísla, data, soubory…… Každá práce, kterou člověk dělá, musí aspoň trošku bavit. Jinak by se nedala dělat. Ale na světě je spousta příležitostí a výzev, které nabízejí seberealizaci v plné míře a člověk buď do vlaku naskočí, nebo mu ujede. Zrovna teď se účastním jednoho projektu, který je obrovsky zajímavý. Takže uvidíme, kam budu směřovat dále.

5. Řekni něco hezkého o svém synovi. Čeho si na něm vážíš a jaká vlastnost se ti na něm líbí?

Na to není snadná odpověď, protože kromě skvělého syna mám ještě dvě neméně skvělé a navíc krásné dcery, a ty nemůžu vynechat. Všichni tři jsou především slušní lidé, kteří jsou fajn a je s nimi legrace. Navíc jsou velmi přátelští a nekonfliktní navenek, ale hlavně i mezi sebou. Toho si moc vážím a doufám, že jim společné vědomí, že se mají navzájem vydrží na celý život.  A já je mám všechny tři moc rád.

6. S čím jsi při výchově svého syna nejvíc bojoval nebo bojuješ?

Největší problém jsem měl s tím, uznat jeho vlastní záliby a koníčky, o kterých jsem měl trochu jinou představu. S tím jsem trochu bojoval, než jsem si uvědomil, že je to jeho volba a já ji musím respektovat. Našel si svojí cestu, která je pro něj správná, baví ho a já ho v tom tedy musím podporovat. Vzhledem k tomu, že je to fajn kluk, tak se nebojím, že by někde klopýtl. Moje role je teď být kámošem, podporovat a zlehka dohlížet.

7. Řekni mi něco víc, co děláš pro dobrovolné hasiče. Co jsi s nimi dokázal, jaká to byla výzva a celkový pocit?

Dobrovolní hasiči, to je srdcovka. Podařilo se mi vybudovat oddíl mladých hasičů se kterými jsme prožili hromadu let, objezdili jsme mraky závodů a taky jsme si užili spoustu legrace a sportovních úspěchů. Bylo to hezké, ale časem jsem se posunul dál a přijal výzvu přestoupit takříkajíc na druhý břeh. Začal jsem se podílet na organizaci závodů pro mladé hasiče na okresní i krajské úrovni a velkou radost mám z toho, že oddíl mladých hasičů funguje dál i bez mojí přítomnosti.  Nyní mám tu čest stát v čele s party skvělých lidí (Okresní odborné rady mládeže), kteří jsou zapálení pro věc a tudíž je radost s nimi spolupracovat.

8. Když si vzpomeneš na své dětství a skautské tábory, co ti zůstalo natrvalo v srdci?

Skautské tábory, byly a jsou skvělá věc. Z té doby ve mě zůstává stále láska k přírodě, naučil jsem se hlavně být samostatný, postarat se sám o sebe, ale přitom cítit za zády partu skvělých kluků, kteří mi nechávali prostor, ale přitom byli připraveni pomoct. Vědomí pospolitosti a sounáležitosti k oddílu (nebo společenství), to bylo něco, na co se nezapomíná. Z těch dob si nesu v sobě touhu to stále znova a znova zažívat. Možná i proto jsem se přidal ke GoodManRoad.

9. Jaké čteš knihy? Jaké příběhy z knih bys chtěl sám prožít?

Poslední roky jsem kromě odborné literatury moc nečetl. Prostě nebyl čas. Takže k otázce, jaké příběhy z knih bych chtěl sám prožít…nevím. Nejlepší příběhy stejně nakonec píše sám život. Tak se nechám překvapit.

10. Co pro tebe znamená být Dobrým mužem, Goodmanem?

Jednoduše řečeno, být správný chlap a jít příkladem. Ono to ale není jednoduché, protože každý z nás má v životě nějakou tu kaňku, nebo klopýtnutí. Takže žádný Mirek Dušín, nebo něco podobného. Prostě je potřeba být rovný, jít dál a žít s tím co máme a děláme jak nejlíp to jde. A když je možnost něco správného udělat, tak to prostě udělat. Ať už pro druhé, nebo pro sebe.

Díky moc Jířo za rozhovor. Standa 🙂

Related Posts