Otec je pro většinu dětí prostě ten, který je VELKÝ

Otec je pro většinu dětí prostě ten, který je VELKÝ

Slovo VELKÝ může mít pro každého z nás různý význam. Velký jako vysoký, ohromný, hřmotný, je ho všude plno, nebo prostě velká osobnost. Nebo od každého trochu. Pro děti je táta v lepším slova smyslu, prostě velkej táta. A o tom to je. Správnej táta má tu obrovskou moc v rodině všechno změnit. Dokáže všechno pořádně rozjet a rozsvítit. A zabezpečit domov tak, aby se děti a celá rodina cítila bezpečně. 

Samozřejmě víme, že jsou rodiny, kde se otcové chovají jako pitomci, vč. možného domácího násilí. Ale o tom nechci psát. Chci psát o nás chlapi, kteří se alespoň o to být dobrým tátou snažíme, nebo to přímo žijeme. 

 

Nasekat dříví

A jak se říká, příklady táhnou, tak první naskočí: sekyrka a sekání dřív. Auu, to nééé. To by se mohlo něco stát, mohl by si náš kluk useknout prst. Nestihli bychom to pak doběhnout na pohotovost a cestou mi vykrvácí a to bysme dostali doma pěknej sekec mazec 🙂 Pokud netrpíte se synem chronickou vadou srážlivosti krve, neblbněte a hurá do toho. Není nic lepšího, než když dáte klukovi do ruky sekyrku a bezpečně ho začnete učit sekat dříví. Nejdřív samozřejmě malé větvičky, které zlomíte lehce v ruce a pod sekyrkou rupnou samy. Pak větší a nakonec třísky ze suchého prkna, nebo suchých větví. Špalky ještě musí počkat, až si budete trochu jistí, že se do špalku vůbec trefí. 

Už to, že ten čas strávíte spolu, se počítá. Chvalte, učte, vychovávejte. Ale bacha, nebuďte netrpěliví, on ten výkon časem přijde. Teď jste učitel v přímém přenosu. A dříví se sekyrkou vaším nástrojem. Když pak společně odnesete ke krbu nebo kamnům v chalupě nadělané „dříví“, bude si to kluk pamatovat hodně dlouho. Bude na sebe patřičně hrdej. A nebude mamina lamentovat? Třeba jo, no a? Bude jí u krbu hořících kamen teplo? Bude, tak co.

 

Zapálit oheň

To samé je s rozděláním ohně. Nechte ať to zkusí, buďte trpěliví. Nebude to kouřit:? Jasně, že bude, jako prase 🙂 Možná tušíte, jaký problém dělá dnes dětem a i dospělákům zvládnout tak banální věc, jako je rozdělání ohně. Prostě není ta zkušenost. Není příležitost a v mobilu laser ještě zabudovaný není 🙂

No a tak přichází na řadu ten velký táta. Seberte syna na víkendové odpoledne, popadněte buřty, chleba, hořčico-kečup, dojděte ideálně pěšky nebo dojeďte vaším fárem někam k lesu nebo tábořišti. Prostě někam, kde se dá rozdělat bezpečně oheň. Nasbírejte suché dříví, nebo olamte suché větvičky z nějakého jehličnanu (na zemi mohou být vlhké, na stromě jsou tutově suché). Borovicové šišky také hoří ideálně. Super zábava, udělejte z nich malé hrsti drobného chrastí, staňte se učitelem. Zálesákem. Nechte kluka ať to sám vyzkouší. Dejte mu do ruky sirky. Ukažte mu, jak si plamen chránit krabičkou nebo druhou rukou, než se rozhoří. Ukažte mu, že i vy se dokážete spálit a jak si zchladíte popálenou špičku prstu na ušním lalůčku (ten je pořád studenej). Klidně ať se mu nedaří, nevadí .. i tuhle zkušenost potřebuje. Pak oheň spolu zapalte – ruku v ruce, bok po boku. Ideálně sirkama, ale i zapík a novinovej papír se počítá. Pepo si nechte na kamna v chalupě 🙂

Mami, já už umím zapálit oheň. Táta mě to naučil. To se tak dobře poslouchá. Prostě velkej táta. 

 

Vzít kolem ramen a opéct si toho buřta

Pak už jen uříznout dostatečně dlouhej klacek nožem a napíchnout buřta. A neřízne se tím nožem. Proč by měl? A když, tak je tu táta přeci, že mu to ošetří. Pamatuju si, jak Luky měl poprvé svůj nůž Švýcarák ve svých osmi, řezal klacek a šup, řezal najednou i svůj prstík. Slzy, krev a táta. A jedeme dál. 

A pak už jen chceš ho tatííí na ježka nebo chobotnici? A už to voní. Vezmete kluka kolem ramen a vytvoříte mu tak potřebné bezpečí. Bezpečný prostor, domov, rodinu. To je ten můj velkej táta. Ten obrovskej táta.

A domů se vracíte jako dva chlapi, kteří umí připravit dříví na oheň. Oheň rozdělat, zahřát se v plamenech a upéct si luxusního buřta. Dva hrdí kluci. Hrdí vzájemně jeden na druhého. A co, že táta je fiklej od nože z řezání proutku, kluk má šlic pod okem od lámání větve a spálený prst od sirky. Stálo to za to ! Mamííí a s tátou jedeme příští víkend zase. Slíbil mi to. A sliby se přeci plní ne?

 

A nakonec docela obvyklá věta

„Ten můj starej tohle nezvládne, ten se spíš sám nejdřív zapálí.“

Tenhle odstavec je pro dámy. Dámy, no tak… Vždyť je to chlap a ten si poradí. A když ne, tak si najde návod na YouTube. Věřte mu. Nijak ho neshazujte před jeho synem a hlavně mu do toho NEKECEJTE! Nabalte košík s buřtama a vypoklonkujte je ze dveří. Dobrodružství velkého táty začíná 🙂

Related Posts