Na co si dávat bacha, než stoupnete na zamrzlý rybník nebo řeku

Na co si dávat bacha, než stoupnete na zamrzlý rybník nebo řeku

I když letošní zima by se dala nazvat spíše NEzimou, tak věříme, že v únoru by se nám mohly do Čech na čas vrátit mrazy. A s tím pak spojený sníh a led. Ledem pak myslíme parádně zamrzlé rybníky, možná ideálně i větší vodní plochy, jako jsou třeba přehrady.

Není nad to popadnout brusle, hokejku, vytýčit si na rybníku hřiště a hurá jedem. Pamatuji si, že jsme takhle trávili celé dětství na zimní chalupě v jižních Čechách. Celý den na rybníku a domu nás dostal jen oběd, horký čaj od mámy a hluboká tma. To byly panečku zimy. Bohužel poslední dobou jsou zimy mnohem teplejší a kratší. A tak i z tohoto důvodu je potřeba dbát na základní pravidla bezpečnosti, než se na led vůbec postavíte.

A abychom byli přesní a konkrétní, poprosili jsme vodní záchranáře při Praze 6, kluky ze základny na Slapech (s kterými organizujeme super záchranářský víkend), zda bychom si od nich mohli načerpat nějaká ta základní pravidla pro pohyb na zamrzlých vodních plochách.

Tady jsou základní pravidla pro pohyb na ledu:

  • Pokud nemáte jistotu, že vás led unese, nevstupujte na něj. Hlavně, když pouhým okem vidíte, že je led popraskaný, nebo je led po oblevě a prosakuje někde nezamrzlá voda.
  • Na ledu to klouže. To je asi jasné 🙂 Ale pokud jdete na led, přemýšlejte i jaká je vaše obuv. A čím vyšší jste, tak pak i z vyšší výšky padáte (otázka těžiště každého z nás). A může se samozřejmě stát, že pádem si přivodíte nějaký ten úraz, min. naražený zadek a můžete led dopadem prolomit a propadnout do vody.
  • Tloušťka ledu bývá proměnlivá. Vždy je to závislé od profilu vodního toku. U stojatých vod, tedy rybníků, přehrad a jezer bývá slabší u krajů a silnější ve středu – je to vlivem rozdílné teploty v místech blízkosti břehů. U tekoucích vod – řeky, říčky, potoky je led vždy nejslabší v místě proudnice, vodního koryta (středu toku) nebo blíže podmílanému břehu.
  • Na led vstupujte jen při jeho minimální tloušťce a to 11cm při zátěži jednoho člověka a 17cm při skupině osob. A jak to zjistím? Pevnost lze odhadnout pomocí kamene, silného klacku nebo sekerou. Vždy se prosím ale jistěte druhým kamarádem.
  • Na led nechoďte nikdy sami. Vždy min. ve dvou. Ve chvíli, kdy se s vámi led prolomí, je již pozdě. A pokud nemáte u sebe pomocnou ruku, může to skončit i tragédií. Samotný se nemusíte dovolat pomoci a většinou jde o vteřiny.
  • Pokud jste skupinka, myslete na rozestupy. Nechejte si rozestupy mezi sebou alespoň 3 metry, nebuďte tolik u sebe (větší zátěž na m2). Hokej si dejte až budete mít jistotu, že vás led udrží.
  • Sledujte neustále, co led dělá. Poslouchejte praskání, zda se kolem vás neobjevují praskliny. A pokud se již praskliny začínají objevovat, nepokračujte raději již v chůzi a vracejte se v co nejkratším směru zpět ke břehu. Nebojte si klidně i lehnout na led, rozložit tak svou váhu na ledě a plazit se zpět.
  • Led nikdy nepodceňujte. Rychlost propadnutí je mnohdy v jednotkách vteřin a než zareagujete, jste v ledové vodě. Pokud je potřeba na led lézt, nechte se ideálně jistit lanem od kamarádů. Lano vás může zachránit a dostanete se díky němu rychleji z vody.
  • Volte obezřetně místa, kudy na led vstoupíte. Zrádná jsou místa pod mosty, v odtocích kanálů nebo přítocích. Na těchto místech je led nerovnoměrně promrznutý a hrozí prolomení. Těmto místům se radeji vyhněte.
  • Při nenadálé události nesmí váš parťák na břehu zapomenout zavolat záchranáře na dostupných linkách. Tedy 112, 150 a 155.
  • Postiženého, kterého vytáhnete z vody, musíte okamžitě začít zahřívat, hrozí hypotermie (prochladnutí). Tedy sundat mokré věci, pokud možno převléci, nebo zabalit do svých bund, náhradního oblečení, do dek. Ideální je i termofolie, ale tu většinou s sebou na rybníku asi nemáte. Pokud je kamarád v bezvědomí, zajistěte životní funkce, případně zahajte resuscitaci a vyčkejte příjezdu zdravotnické záchranné služby.

Chlapi, buďte opatrní !

Related Posts